اخبار,اخبار سیاسی,استیضاح جبهه پایداری دولت


اخبارسیاسی - عضو هیات رئیسه فراکسیون رهروان  :
برخی سوالات در مجلس با هدف آزار دولت مطرح می‌شود/ نتیجه افراطی‏‌گری چیزی جز واقعه ۲۲ بهمن قم نیست

در اینکه بسیاری از سوالات مطرح شده از وزرا و تقابلی که شکل گرفته دارای وجه سیاسی است نمی ‏توان شک کرد، یعنی عده‏ ای به این دلیل که دولت در گروه سیاسی آنها حضور ندارد به دنبال تنبیه دستگاه اجرایی هستند.

  شکاف اصولگرایان با شکست در انتخابات ۲۴ خرداد هم ترمیم نشد. حالا باز هم دولت محل اختلاف اصولگرایان است، البته نه به شکل دولت دهم. شکل برخورد طیف‏ های افراطی مجلس با دولت روحانی می‏ رود تا حتی فراکسیون‏ های مجلس و نسبت بندی‏ های سیاسی نمایندگان را هم دچار تغییرات عمده کند.

 

از یکسو صحبت‏ هایی مبنی بر نزدیکی فراکسیون رهروان و اصولگرایان شنیده می‏ شود و همزمان صحبت از تجزیه فراکسیون رهروان به میان می‏ آید. به همین بهانه خبرنگار پیام نو گفتگویی داشته است با ابراهیم نکو، عضو هیات رئیسه فراکسیون رهروان ولایت؛ کسی که خود نگران پیامدهای رفتار طیف‏ های تندروی مجلس است.


*موضع تقابلی که این روزها در مجلس علیه دولت در حال فراگیر شدن است را چگونه ارزیابی می‏ کنید؟
- سوالات مطرح شده و تقابلی که بین برخی از نمایندگان با اعضای دولت شکل گرفته دارای دو وجه و منظر است. یک منظر حقوقی است که بر اساس آن سوال از وزرا و نظارت بر دولت از اختیارات و وظایف نمایندگان است. اما یک وجه دیگر این است که ما با این سوالات به دنبال به چالش کشیدن دولت با چه هدف و قصدی هستیم.

 

در اینکه بسیاری از سوالات مطرح شده از وزرا و تقابلی که شکل گرفته دارای وجه سیاسی است نمی‏ توان شک کرد، یعنی عده‏ ای به این دلیل که دولت در گروه سیاسی آنها حضور ندارد به دنبال تنبیه دستگاه اجرایی هستند.


*فکر می ‏کنید چقدر از سوالاتی که اکنون از وزرا در مجلس مطرح است را می‏ توان سوالاتی از این دست دانست؟
- قسمت زیادی از این سوالات ضرورتی برای مطرح شدن ندارند. برای جواب دادن به خیلی از این سوالات اصلا لازم نیست چند ساعت وقت وزیر مملکت گرفته شود. خیلی از این موارد را حتی معاونین وزرا هم می‏ توانند جوابگو باشند. اما قسمت دیگری از سوالات هستند که صرفا جنبه سیاسی دارند و هدف آزار دادن وزیر و یا دولت است.

 

مطرح کنندگان این سوالات عده‏ ای از هواداران نامزد یا نامزدهایی هستند که  رای نیاورده‏ اند. عمدتا این افراد و نمایندگان همزمان که می‏ خواهند دولت را به هر بهانه‏ ای به چالش بکشند -به دلیل وابستگی به جریان‏ های سیاسی افراطی -تنها این روزها در فکر بازسازی خودشان هستند، یعنی فکر می‏ کنند که از این طریق زمینه بازسازی سیاسی برای آنها بیشتر مهیا خواهد بود.


*منظور شما دقیقا کدام طیف است؟
- طیف جبهه پایداری و وابستگان به دولت آقای احمدی‏ نژاد. اینها در زمان دولت دهم و نهم خودشان از مهمترین ابزارهای پیشبرد برنامه‏ های دولت بودند و شیوه آنها هم مقابله سخت با هرگونه نقدی علیه دولت قبلی بود. یادمان هست که بسیاری از افراد را همین‏ ها به دلیل نقدهایی حتی بسیار کوچک علیه دولت آقای احمدی‏ نژاد، چگونه بدنام کردند.


*به نظر شما تا الان این دست سوالات و تقابل‏ ها تاثیری هم داشته یا خیر؟
- نمایندگان از هر حوزه انتخابیه‏ ای متعلق به همه مردم هستند و می‏ توانند راجع به تمام حوزه‏ ها، بر اساس چارچوب قانونی ورود کنند. اما امروز شرایط کشور را باید مد نظر داشت و متوجه بود که این دولت، کشور و دستگاه اجرایی را در چه وضعیتی تحویل گرفته است. این سوالات، به خصوص با شیوه‏ایی که پرسیده می‏ شوند نه تنها به دولت کمکی نمی‏ کند بلکه باعث می‏ شود که دستگاه اجرایی کشور معطل شود.

 

وقت وزرا به دلیل گستردگی مسایل از اهمیت زیادی برخوردار است. اصولا افراطیون به گسترده بودن زمینه تقابل سیاسی علاقه زیادی دارند. زمانی هم که طیف کنونی دولت در همین چند ماه پیش خارج از قدرت بودند، همین‏ ها نوک پیکان چالش را سمت اصولگرایان معتدل گردانده بودند، یعنی حیات سیاسی این افراطی‏ ها در دعوا و جنجال تضمین می‏ شود. حالا طرف دعوا هر که می‏ خواهد باشد.


*با توجه به این اختلافاتی که اکنون نمود پیدا کرده، بسیاری در مجلس صحبت از به هم خوردن ترکیب فراکسیون‏ های اصلی دستگاه مقننه می‏ کنند که در حقیقت نشان دهنده مناسبات سیاسی بین نمایندگان است. به عنوان یک عضو هیات رئیسه فراکسیون رهروان که بزرگترین فراکسیون مجلس است چه ارزیابی از این وضعیت دارید؟
- هر نماینده‏ ای حق دارد که عضو هر فراکسیونی بشود یا فراکسیون خود را در وسط کار عوض کند. اما این مساله به این دلیل فراگیر می‏ شود که عده‏ ای در انتخاب فراکسیون‏ های خود به یک سری منافع سیاسی‏ تر و شخصی‏ تر تکیه می‏ کنند و هر وقت این منافع را در خطر ببینند به سرعت گروه سیاسی خود را تغییر می‏ دهند.

 

دلیل این هم البته ضعف شدید احزاب در ایران است. این واقعا مساله خیلی منفی است که چنین تغییر و تحولاتی که نشان از عدم ثبات سیاسی در طیفی از نمایندگان مجلس است، در حال فراگیر شدن است.

 

وجود جناح و یا حزب سیاسی در یک کشور اصلا بد نیست که هیچ، اگر به صورت مشروع پذیرفته هم شود بسیار مثبت خواهد بود. اما مساله این است که هنوز هم طیف‏ هایی با شعار فرار از سیاسی‏ کاری با تشکیل احزاب مقابله می‏ کنند و از آن سو منافع عمومی کشور در نهادهای مهمی مثل مجلس قربانی بازی سیاسی همین افراد و طیف‏ ها می‏شود.


*فکر می‏ کنید طیف‏ های افراطی در نهایت موفق بشوند که موضع خود را با چنین روش‏ هایی تقویت کنند؟
- امیدوارم اینگونه نشود. بهر حال نمود این طیف‏ ها در حوزه اجرایی و اداره کشور دولت آقای احمدی‏ نژاد است که همه آن را ۸ سال تجربه کرده‏ ایم و فکر نکنم فعلا علاقه‏ ای به تجربه کردن مجدد آن باشد.


*برای کنترل این وضعیت تقابلی که هم اکنون در مجلس شکل گرفته به نظر شما چه باید کرد؟
- یکی اینکه در مجلس باید به یک تعریف واقعی و منطقی از سوال و استیضاح برسیم. این نیاز به تجدید نظر در آئین نامه مجلس دارد. اینکه بابت هر مساله‏ ای قرار نباشد که وزرا راه مجلس را در پیش بگیرند. واقعا اگر سوال کردن و استیضاح وزرا گره‏ ای از کار کشور باز می‏ کرد، فکر نمی‏ کنم کسی مخالف آن بود. اما قطعا اینگونه نیست.

 

یکی هم اینکه باید در سطح کلان کشور برای افراطی‏ گری فکری شود. مساله افراد نیستند بلکه فعلی است که واقع می‏ شود تا در حوزه‏ های بالادست و کلان برای کنترل رفتارهای تند و غیر قابل کنترل یک روش منطقی منطبق بر واقعیت اندیشیده نشود؛ نمی‏ توان به کنترل برخی رفتارها امید داشت. به نظر من بزرگان کشور باید همواره اتفاق ناگوار ۲۲ بهمن قم را در ذهن و خاطر خود داشته باشند تا ببینند که نهایتا افراطی گری به کجا می ‏انجامد.
اخبارسیاسی -  پیام نورپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.